A shopkeeper has two types of rice, one costing ₹60 per kg and the other costing ₹80 per kg. He mixes them in the ratio of 3 : 2. What is the price per kg of the resulting mixture?A₹66B₹64C₹62D₹68Answer: D. ₹68Read Explanation:₹68